+36/52/360-642 | +36/30/2059-850 chemobeszerzes@gmail.com

Festés a kertben,

tartósan, megfelelő színekkel.

A ház körül

A kertünk tárgyaira, kerítés, lécek, ajtók, csatorna fedelek, korlátok, szép, egységes megjelenést adni összetett, nehéz feladat. Meg kell találni a megfelelő színvilágot, majd tartós festést véghezvinni, különben azzal szembesülünk a nyár végén, hogy pereg, málik, levelesedik a festés. Különböző felszíneink (kő, fém, fa), eltérő technikát és festék alapanyagot igényelnek.

A kertben

Az egyik legfontosabb szabályunk. Vegyük figyelembe, mennyire szellős, illetve zsúfolt a kert. Ha a kert letisztult, kevés a dísznövény, bútor, akkor használhatunk erősebb színeket, ezzel élettel telibbé tehetjük. Ellenben, ha „telített” a kert, sok a növény, bútor, használhatunk kevésbé hivalkodó, pasztelles színvilágot, ezzel kiemelhetjük a különleges tárgyakat.

Gyors javítás

Másik fontos alapszabályunk, amivel sok bosszúságtól megóvhatjuk magunkat.

Ha megsérül a festés, azonnal javítsuk ki!

Óvatosan csiszoljuk át a megszáradt felületet, és fessük le, ezzel megelőzhető, hogy a nedvesség a sérült réteg alá kerüljön, majd károsítsa a felületet, illetve az erős UV sugárzás tovább roncsolja a felületet.

festés a kertben

Kerti fa bútor

A régi, használt kerti fa bútorok még menthetőek, különösen manapság, mikor divat a retró. Először távolítsuk el a festendő felületről a régi, lepattogzott festéket. Dolgozhatunk csiszológéppel, ha értünk hozzá, tudjuk kezelni, és nem kell közben 1-2 kisgyermekkel „küzdenünk”. A kevésbé rutinos festők, felújítók inkább dolgozzanak csiszolóvászonnal, -papírral, hogy ne sértsék fel a fát. 

Felújítás előtt döntsük el, hogy lazúrozni, zománcozni vagy egyszerűen a trópusi fából készült bútorokat újjá szeretnénk varázsolni.

Fém bútorok

A kerti, kültéri fém bútorok, kerítések festése előtt kenjük be a sérült, rozsdás részeket rozsdaoldóval, ami 20-25 perc alatt „kifehéríti” az elhalt anyagot. Kezdjünk visszacsiszolni, amíg el nem jutunk a fémhez. Ami nem érhető el csiszolóvászonnal, ott drótkefét használjunk. Figyeljünk arra, hogy ne legyen egyenetlen a felület. Majd portalanítsunk, például egy ecset segítségével. 

Használhatunk rozsdaátalakító terméket is, mely száradás után egy sötétszürke, majdnem fekete színt fog varázsolni a fémfelületre.

Gomba, penész ellen

A csiszolás után portalanítsuk, majd alapozzuk a felületet fakonzerváló alapozóval, ezzel hosszú ideig védekezhetünk a kékgombásodás, szürkepenész, rovarkárosítás ellen. 

Ha csak azt szeretnénk, hogy a bútorunk visszanyerje eredeti színét, mert egy kissé megfakult, erre a célra használjunk kerti fabútorápoló olajokat, melyek különböző színekben kaphatók. Ezt a terméket érdemesebb egy szivaccsal felvinni a felületre, majd jól bedörzsölni a fába, hogy jobban beszívódjon a fa rostjai közé. Természetesen használhatunk lazúrozó ecsetet is. Amennyiben lazúrozni szeretnénk, a fakonzerváló alapozás után, megvárva a teljes száradást, elkezdhetjük a festést a lazúrfestékkel.

Ha szabadtérben lévő tárgyakról van szó, melyek egész évben ki vannak téve az időjárás viszontagságainak (hó, fagy, eső, UV sugárzás), érdemesebb vékonylazúrt használni, és azt három rétegben felvinni a felületre. Ha fedett teraszon, pergolában vagy filagóriában van a bútor vagy a felújítandó tárgy, az első réteg legyen vékonylazúr, majd a következő 1-2 réteg már lehet vastaglazúr termék is. Zománcozás esetén következzen az alapozás egy univerzális alapozóval.

Ha szükséges, fa javítótapasszal javítsunk, csiszoljunk, portalanítsunk, majd újabb réteg alapozót vigyünk fel. Végül használhatunk zománcfestéket, melyet 2 rétegben célszerű felvinni.

Rozsda ellen

Miután végeztünk a rozsdás részekkel fessük le korróziógátló alapozóval, száradás után finoman csiszolhatunk a felületen. Újabb réteg következik, használjunk univerzális alapozót. Száradás után ezt is finoman csiszoljuk. Végül vigyük fel a fedőfestéket két rétegben.

Ügyeljünk arra, hogy az alapozás illetve a fedőfestés ugyanolyan oldószertartalmú termékkel történjen, így elkerülhetjük, hogy a festés ne kössön meg, (napokig puha a felület) ne tapadjon meg az alatta lévő anyaghoz, rosszabb estben akár vissza is marhatja az alsó rétegeket.

A zománcfestékek könnyen felhordhatóak, tartós védelmét biztosítanak, kiválóan fednek, jó az időjárásállóságúak. Minden esetben jól válasszuk meg a megfelelő festőszerszámokat, hogy pontosabb és szebb munkát tudjunk végezni.

Nagyon fontos!

Minden festési felújításnál igaz, hogy tűző napon ne fessünk, a festendő felület ne legyen forró, a hőmérséklet, ha lehet, ne haladja meg a +25°C fokot.

Sajnos ezek a tényezők tönkre tehetik a az elvégzett munkánkat, ugyanis a festékek nem kötnek meg kémiailag, hanem idő előtt megszáradnak, túl gyorsan elpárolog belőlük az oldószer, és így csak egy felületi, nem tartós réteget képeznek.