+36/52/360-642 | +36/30/2059-850 chemobeszerzes@gmail.com

Sérült gipszkarton

falak javítása

Ha a gipszkarton falfelület megsérül, esetleg olyan nyílások maradnak a régi szerelvények helyén, melyekre nincs már szükségünk, akkor javítanunk kell a gipszkarton falat.

Gipszkarton

A gipszkarton falak kapcsán bár kevesen említik, de óriási előnyük, hogy a könnyű szerkezetnek köszönhetően lényegesen egyszerűbb átalakítást tesznek lehetővé, mint például a téglafalak.

Amennyiben szeretnénk átrendezni egy helyiséget, vagy szükségük lenne extra konnektorokra, nem kell kivésnünk a vezetékek helyét. Elegendő néhány újabb lyukat vágni a gipszkarton felületre, a vezetékeket elvezetjük a gipszkarton mögött.

A sérült gipszkarton javítása különösebb nehézséget nem okoz, bár egy kicsit bonyolultabb, nagyobb kézügyességet igénylő munkáról van szó, mint egy téglafal esetén.

Ha a gipszkarton falon olyan sérülés keletkezett, amely nem teljesen szabályos, abban az esetben nagyon fontos lesz a problémás felület megfelelő előkészítése.

Javítás menete

Jelöljünk ki a hibás rész körül egy négyzetet, majd fogjuk meg a kis fűrészünket vagy késünket, és kezdjük el körbevágni. A négyzetet javaslom, mert a pótlást így könnyebb lesz beilleszteni.

Tisztítsuk meg a lyuk széleit. A vágás után még maradnak apró papírdarabok, kis gipszmorzsák, amelyek odaragadnak. Ezeket egy kis sniccerrel el kell tüntetni.

Ha már egyenes és sima a felület, fogjunk egy nedves rongyot, és tisztítsuk le a széleket, hogy a por se üljön meg rajta.

Szükségünk lesz egy vágható gipszkarton táblára, amelyen pontosan körberajzoljuk a szükséges szélességű és hosszúságú „foltot”. Ezután gipszkarton vágóval vagy dekopír fűrésszel kivágjuk a lapból a foltot.

A könnyebb behelyezés érdekében a javító foltdarabot érdemes kicsit szűkebbre hagyni, hiszen a glett később eltakarja majd a különbségeket. A belső sarkok lekerekítése segít majd az egyszerűbb szerelésben.

Lassan elkészülünk

Ha kész a foltunk, vágjunk egy kisebb, vékony lécdarabot, aminek a hosszát a foltozandó lyuk mérete határozza meg.

A léceknek a sérülés mindkét szélén legalább 3 centiméterrel kell túlérnie. Konnektorok esetében elég lehet egy léc is. Nagyobb nyílások esetében legalább kettőt, hármat alkalmazzunk.

A méretezés során figyeljünk arra, hogy ezeket a léceket a nyíláson keresztül kell behelyeznünk a javítandó felület mögé.

A léceket a két végén kívülről csavarozzuk meg, a csavarokat a gipszkarton síkjáig tekerjük, így majd egy kis glettel ezt is eltüntetjük.

Miután a tartóléceket megfogattuk csavarokkal, rátehetjük a javító foltdarabot. Ezeket célszerű előre megfúrni.

Rögzítsük a foltot, így a falban tátongó lyukat már el is takartuk.

A javítás nyomainak eltüntetése

A javítás nyomainak eltüntetéséhez egy maroknyi glettanyagot keverünk. A finom masszát spatulával beledolgozzuk a résekbe, illetve a csavarfejekhez is kenünk belőle. Majd egy glettvas segítségével határozott mozdulattal az egészet lehúzzuk párszor. A glett színének eltérését festéssel könnyedén orvosolhatjuk majd.

Ha egy glettréteg felhordása után a javítás nyomai túl feltűnőek, fedjük be a javított felületet háló anyagú ragasztószalaggal. Majd újra gletteljük át az egész felületet, ha szükséges, akár többször is.

Ha megszáradt, a falat lecsiszoljuk, nagyon fontos, hogy körkörös mozdulatokkal csiszoljunk. Végül, a festés után, biztosak lehetünk abban, hogy semmi nyomát nem látjuk majd a javításnak.