+36/52/360-642 | +36/30/2059-850 chemobeszerzes@gmail.com

10 tipp,

amitől egy kis lakás tágasabbnak tűnik

A kisebb méretű lakások tulajdonosaink sem kell lemondaniuk a tágasság érzetéről.

 A szerencsétlen színválasztás és a rossz berendezést az alábbi trükkök segítségével könnyedén el lehet kerülni.

Falak

A falakat fessük világos színűre! A sötét árnyalatok „összehúzzák” a szobát, de ugyanez igaz az élénk színekre is, ami nem annyira köztudott. Egy élénksárga vagy – jnnn narancs ugyanúgy összehúzza a teret,mint egy mélybordó. Ráadásul ezek a színek egy idő után idegesítően vibrálónak hatnak, és hamar megunjuk őket. Ha a teret optikailag növelni szeretnénk , a legjobb választás a fehér vagy törtfehér és a világos pasztellszínek.

Mennyezet

A mennyezet mindig világosabb legyen, mint az oldalfalak. Ha a falra pasztellárnyalatot választottunk, a plafon legyen fehér. Ezzel az egyszerű trükkel optikailag növelni tudjuk a belmagasság érzetét.

Színek

Kis lakásnál felesleges, hogy minden helyiség más színben pompázzon, mert ez felszabdalja a lakást. Ha van külön hálószoba, és oda mindenáron másik színt szeretnénk, esetleg az ágy mögötti falat hangsúlyozhatjuk egy másik világos árnyalattal, természetesen az alapszínnel harmonizálva. Egységes és tágasabb érzetet akkor kapunk, ha a színekkel nem variálunk, hanem a kiválasztott árnyalatot tudatosan végigvisszük az egész lakáson..

Bútorok

Az egyik legáltalánosabb probléma, hogy túl nagy és túl sok bútor kerül a kis lakásokba. Ezek „agyonnyomják” az amúgy sem túl nagy teret, amitől nyomasztóvá válik a hangulat. Kis lakásokban szigorúan elkerülendő a szekrénysor! Használjunk inkább alacsony bútorokat, pl. komódokat a fal mellett.

Kis lakásokba nem valók a manapság oly divatos L alakú kanapék sem, mert elfoglalják a szoba nagy részét, és a zsúfoltság érzetét keltik. A hatalmas bútoroknak nagy térre van szükségük, mert ezekben a nagy terekben mutatnak igazán jól. Vegyünk inkább kisebb kanapét, és egészítsük ki egy fotellel, ha van hozzá hely.

Burkolat

Ha van rá mód, az egész lakásban egységes legyen a burkolat. Az ilyen- olyan burkolat váltakozása felszabdalja a teret, optikailag széttagolja a részeket, és ettől kisebbnek fog tűnni az egész. Ha ragaszkodunk a többféle burkolathoz, színárnyalatban hasonlót keressünk, a hideg és meleg burkolatokban egyaránt.

Minél kisebb az árnyalatbéli különbség, annál egységesebbnek fogjuk látni a végeredményt. Tévhit, hogy a kisebb lakásokba a kisebb méretű burkolat illik. Minél sűrűbb a fugázás által keltett négyzetháló a padlón vagy a falon, annál jobban össze fogja húzni a teret. Nyugodtan válasszunk nagyobb méretű burkolatokat!

Tükör

A keskeny vagy kisméretű helyiségeket optikailag nagyon jól lehet növelni tükrök ügyes elhelyezésével. Az egész falat beborító tükör például megkétszerezi a tér érzetét. A tükör a fényt is visszaveri, tehát alkalmas a fény becsempészésére a sötétebb helyiségekben is. Egy világosabb helyiségben a hangulatunk is derűsebb lesz.

Minták

Ne válasszunk nagy mintákat! Ez igaz tapétára, függönyre, szőnyegre, textilekre. A nagy minták csak nagy falfelületen néznek ki jól, tér kell nekik, hogy megmutathassák magukat. Kis helyiségekben esetlenül hatnak. Válasszunk apróbb mintákat, amelyekről messziről inkább egy struktúrának tűnnek. Itt is ügyeljünk arra, hogy harmonizáljon a fal színével.

Csíkok

A függőleges csíkos falak növelhetik a belmagasságot, de itt is igaz amit a színeknél írtam. Kerüljük a túl intenzív, harsány színeket,, és a sötéteket is. Ezen kívül kerülendő a vízszintesen festett csíkozás is, mert csökkenti a belmagasság érzetét.

Függöny

Kerüljük a fidres-fodros, buggyos és húzott függönyözést, mert rátelepszik a szobára. A sötétítőfüggönyöket inkább kerüljük, sötétítésre inkább redőnyöket használjunk. Ne gátoljuk a fény útját. Ha szép a kislátás akár a függöny is felesleges, mert a szabad kilátás tágítja a teret. Ha viszont az utcáról belátnak, vagy szükségét érezzük más okokból a függönynek, csak sima fényáteresztő függönyt tegyünk fel, lehetőleg fehéret, mert az fogja le a legkevesebb fényt, és szellős marad a szoba.

Megvilágítás

A természetes fényt semmi sem pótolja, ezért fontos, hogy az ablakokból áradó fényt lehetőleg ne árnyékoljuk bútorokkal vagy sötét függönyökkel. Ugyanakkor este szükségünk van mesterséges megvilágításra is. Egy darab halványan pislákoló mennyezeti lámpa nemcsak rossz érzetet kelt, de kisebbnek is fogja mutatni a szobát.

Válasszunk a bútorozásnak megfelelő helyi fényeket az általános megvilágosítás mellett. Például ne felejtsünk el a fotel vagy a kanapé mellé az olvasáshoz egy állólámpát állítani, az étkezőasztal fölé egy-két függesztéket lógatni , és a munkapultot is rendesen meg kell világítani a konyhában. Használhatunk falikarokat is hangulatvilágításhoz. Manapság nagyon divatos az álmennyezetbe rejtett LED- szalagok elhelyezése is, amely díszvilágításként szolgál.